Blog

QR kód
29/01/2021 0 Comments

QR platba – možnosť, vďaka ktorej sa vyhnete chybám pri platení

Pozná to každý z nás. Dlhá sekvencia čísel pri platobnom príkaze takmer okamžite navodí pocit, že sme sa niekde pomýlili. A tak len sedíme nad platobným príkazom a uvažujeme, či ho napíšeme ešte raz, alebo skúsime ešte jednu kontrolu. Ak je vám táto situácia povedomá a ocitáte sa v nej pomerne často, vyskúšajte QR platbu, ktorá je dnes známou, ale stále málo využívanou možnosťou úhrady platobných príkazov. Zároveň môžete QR platbu využiť i na svojich vlastných faktúrach a zjednodušiť tak svojim klientom úhradu faktúr.

Ako QR platba funguje?

QR platba funguje pomocou špecifického QR kódu, ktorý dnes nahrádza v mnohých oblastiach čiarový kód. V jeho štruktúre sú (rovnako ako pri čiarovom kóde) zapísané dôležité informácie. V prípade QR platieb sa tam nachádza IBAN, variabilný symbol a (v niektorých prípadoch) špecifický symbol a suma, na ktorú je faktúra vystavená.

Potom je to už jednoduché. QR kód nasnímate fotoaparátom alebo priamo v mobilnej aplikácii vašej banky. A vaša práca potvrdením platby končí. Nie je potrebné zadávať žiadne čísla, maximálne rýchlo skontrolovať, či sedí zadaný IBAN a symboly. Výhodou je, že chyby v QR kódoch sú pomerne zriedkavé a takmer vždy vznikajú na základe zlého zadania údajov do generátora QR kódov.

Môžete QR kód umiestniť i do svojej faktúry a zjednodušiť tak klientom platenie?

Samozrejme, QR platbu môžete využiť i vy. Výhodou je, že minimalizujete problémy, ktoré súvisia so zlým zadávaním symbolov súvisiacich s priradením platby k reálnej objednávke. V prípade, že ešte QR platbu nevyužívate, je pravý čas začať. Je pravdou, že je obmedzená na mobilné aplikácie, ale na druhej strane jej pohodlnosť túto komplikáciu dokonale vyvažuje.

QR kód

QR kód vo fakturačnom programe

Do vašej faktúry môžete vložiť QR kód priamo vo fakturačnom programe, ktorý využívate na vystavovanie faktúr. Väčšina programov ho už má.

Generátor QR kódu

Dnes na internete existuje hneď niekoľko generátorov QR kódu, ktorý môžete následne umiestniť do svojej faktúry.

Pridať komentár