Blog

Akú úlohu má účtovníctvo v podnikaní?
10/04/2023 0 Comments

Akú úlohu má účtovníctvo v podnikaní?

Začať s podnikaním nie je jednoduché. Sústredíte sa na svoj podnikateľský zámer, máte pod kontrolou svoj plán a pomaly sa skúšate vysporiadať i s byrokraciou. Napriek tomu vám vždy visí nad hlavou pohroma v oblasti všetkých poplatkov a tlačív, ktoré je potrebné dodať načas a správne. S všetkými komplikáciami dokáže pomôcť skúsený účtovník. Hoci veľká časť podnikateľov podceňuje rolu účtovníctva, my vám dnes prezradíme, aká je jeho skutočná úloha v podnikaní.

Hlavná úloha účtovníctva je možno iná, ako si myslíte

Samozrejme, skúsený účtovník vám pomôže udržať pod kontrolou všetky povinnosti, medzi ktoré rozhodne patrí napríklad daňové priznanie alebo DPH. Daňové povinnosti sú komplikované, a preto sa naozaj oplatí mať po ruke niekoho, kto sa v nich vyzná. Hlavnou úlohou účtovníctva je pomôcť vám udržať prehľad o vašich finančných prostriedkoch.

účtovníctvo

Najmä v prípade začínajúcich podnikateľov sa stretávame s problémom udržania kontroly nad finančnými prostriedkami. Na začiatku všetko vyzerá fajn, dôverujú svojej intuícii a majú pocit, že všetko ide podľa plánu. Účtovníctvo však narába s reálnymi dátami a tie sa môžu od predstáv dosť podstatne líšiť. Po prehliadnutí reálnych dát môžete veľmi rýchlo prísť na to, že so svojimi finančnými prostriedkami nenakladáte tak efektívne, ako ste si na začiatku mysleli. Správne vedenie účtovníctva a aktuálny prehľad vám môžu pomôcť nevrútiť sa do blížiacej katastrofy plnou rýchlosťou.

Jednoduchšie rozhodovanie v budúcnosti

Ak získate prehľad o svojom hospodárení a efektívnosti zdrojov, oveľa jednoduchšie budete môcť robiť v budúcnosti dôležité rozhodnutia. Možno prídete na to, že môžete oveľa viac riskovať alebo sa presvedčíte, že risk nie je vždy ziskom. Aktuálne dáta a účtovník, ktorý s nimi vie narábať, sú neoceniteľné ukazovatele vašich úspechov. Nehovoríme, že nemáte veriť svojej intuícii. Ale rozhodnúť sa na základe reality a dát je vždy istejšie.

Pridať komentár