Ako si účinne zálohovať dokumenty?
Hovorí sa, že nik nevie oceniť zálohované dokumenty tak ako ten, ktorý už raz o všetky dáta prišiel. Potreba zálohovania sa skloňuje v mnohých smeroch a ak práve začínate s podnikaním, pravdepodobne ste už na túto radu natrafili. Zálohujete dokumenty? Ak je vaša odpoveď nie, verte nám, že raz sa vám vaše rozhodnutie môže nepekne vypomstiť. Pravdepodobne v situácii, kedy sa vám to bude najmenej hodiť. Dnes pre vás prinášame niekoľko jednoduchých rád a tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť zálohovanie s ľahkosťou. Veríme, že všetky svoje dáta uchováte v bezpečí a nikdy sa nestretnete s úplnou stratou.
1. Softvér na zálohovanie
Je ideálnou možnosťou, ak sa o zálohovanie nechcete starať vôbec. Zálohovací softvér znamená, že všetky starosti so zálohami za vás prevezme váš počítač. Nové zálohovacie softvéry dokonca svojim užívateľom umožňujú ukladať niekoľko verzií dokumentov v rôznom čase (ktorý si môžete nastaviť podľa svojich preferencií a rýchlosti práce) a na rôzne miesta. Niektoré zálohovacie programy sa dokonca vyznačujú svojím vlastným cloudom, ktorý je v cene.
2. Dátové servery (NAS)
Dátové servery rovnako slúžia na ukladanie dát. Pripájajú sa k sieti a na internet – vďaka pripojeniu k sieti je možné ukladať dáta z viacerých počítačov a pripojenie k internetu zas zabezpečí, že k svojim dátam budete mať prístup, nech sa už budete nachádzať v ktoromkoľvek kúte sveta. Na rovnakom princípe funguje i cloud, o ktorom budeme hovoriť neskôr. Kvôli podobnému fungovaniu sa dátovým serverom často hovorí i osobný cloud. Ponúkajú prístup k dátam z rôznorodých zariadení a aj ich úložisko disponuje naozaj bohatým priestorom.
Vyznačujú sa však i nevýhodami, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad vyššiu kúpnu cenu. Rovnako si s nimi začiatočník jednoducho neporadí a je potrebné hľadať niekoho, kto má potrebné znalosti na ich zapojenie. Posledná nevýhoda? V prípade výpadku elektrickej energie k nim stratíte prístup.
3. Internetové úložiská – Cloud
Pravdepodobne ste sa už v minulosti stretli so službami ako Google Disk, Dropbox, iCloud alebo OneDrive. Každá z týchto služieb predstavuje internetové úložisko, ktoré môžete využiť na tvorbu záloh. Ak disponujete naozaj rozsiahlou zbierkou dokumentov, môžete si priplatiť za väčšie úložisko, pretože zdarma je možné využívať len určitý priestor. Ku každému úložisku vám stačí len prístup na internet.
Neviditeľný problém však striehne hneď na začiatku. Hoci sa všetky tieto zálohy tvária ako mimoriadne bezpečné pravda je iná. Ak si nezvolíte dostatočne silné heslo, môže sa veľmi jednoducho stať, že sa k vašim zálohám dostane i niekto iný. V minulosti existuje množstvo káuz a škandálov, kedy na verejnosť prenikol materiál určený len pre súkromné účely. Preto sa zamerajte na dostatočnú ochranu svojho konta hneď na začiatku.
4. Externé disky a Flash disky
Najstaršia a dnes stále používaná možnosť zálohy svojich dát. Obe zariadenia sú cenovo dostupné a zoženiete ich v podstate v každom obchode s elektronikou. Ak so zálohovaním práve začínate, môžete začať práve s týmito zariadeniami. Z dlhodobého hľadiska je však ich použitie nepraktické, pretože je potrebné stále udržiavať aktuálnu zálohu. Môžu sa jednoducho poškodiť a získať z nich dáta späť bude komplikované.
Spôsob, aký si na zálohovanie vyberiete, je čisto len vo vašich rukách. Majte ale vždy prehľad o svojich dokumentoch a ak pracujete na niečom mimoriadne dôležitom, neponechávajte veci náhode. Pretože tá pracuje proti nám vždy, keď to najmenej potrebujeme. Začať môžete pokojne s Flash diskom a postupne sa prepracujte na praktickejšie možnosti zálohovania.